خانه » اخبار و اطلاعیه‌ها

آلمان به منافع تکنولوژی زنجیره‌بلوک پی برده است

گزارش ماهانه Deutsche Bundesbank در نسخه آخر خود نگاهی به تکنولوژی دفاتر مالی توزیع‌شده (DLT) انداخته است. متخصصان Bundesbank در حال بررسی این موضوع هستند که آیا DLT که اصالتاً برای ارز مجازی بیت‌کوین توسعه داده شده بود، قادر به ارائه خدمات به بخش مالی بانکی نیز هست یا خیر؟ بررسی‌های آنها عمدتاً در زمینه دستاوردهای DLT در زمینه پرداخت و امنیت بوده است.

جوانب مثبت DLT

سیستم‌های پرداخت تاکنون در بیشتر مواقع با معماری مرکزی طراحی شده‌اند و در آنها یک متصدی واحد، حق تغییر داده‌ها مانند میزان مبلغ موجود در حساب‌های بانکی را داشته است. همین متصدی است که دفاتر مالی را نیز مدیریت می‌کند. در مدل‌های شبکه توزیع‌شده واحدهای مختلف به‌صورت هم‌زمان حق دسترسی به اطلاعات و به‌روزرسانی آن را دارند. از سوی دیگر DLT از یک پایگاه داده توزیع‌شده استفاده می‌کند (دفاتر مالی توزیع‌شده) که به هر یک از مشارکت‌کنندگان در شبکه (هر گره) امکان خواندن، تغییر و ذخیره‌سازی داده را می‌دهد.

رشد فین‌تک در آلمان

در آلمان در پایان سال ۲۰۱۵، بیش از ۲۰۰ فین‌تک در مقیاس قابل قبول وجود داشت. بخش وام دهی فین‌تک‌های کشور آلمان امروزه مورد توجهات بین‌المللی قرار دارد.
به‌صورت بالقوه، DLT مزایایی را نسبت به ذخیره‌سازی توزیع‌شده داده ارائه می‌دهد که می‌تواند فرایندهای مصالحه (reconciliation) را که با زنجیره‌های ارزش‌افزوده اشتراک‌گذاری کار تنیده شده است، کاملاً حذف کند. متخصصان پرداخت بانکی معتقدند DLT قادر است شفافیت را افزایش داده و حفاظتی قدرتمند در مقابل حملات سایبری ایجاد کند؛ زیرا حتی در صورت از کار افتادن یا بلوکه شدن یک گره، تنظیمات DLT به‌خوبی ادامه خواهند یافت. با این وجود متخصصان بانکی چالش‌هایی را نیز پیش روی خود می‌بینند. ازجمله مباحث مربوط به محرمانگی، الزام تشخیص هویت کاربران (بالاخص در موارد پراهمیتی همچون پول‌شویی) و پاسخ به این سؤال که چگونه دارایی‌هایی که از طریق زنجیره بلوک دادوستد می‌شوند، می‌توانند با دارایی‌های دنیای واقعی منطبق شوند و چه کسی این کار را انجام خواهد داد؟
متخصصان بر این باورند که اشاره به منابعی بیرونی برای بیت‌کوین بی‌اهمیت است و بیت‌کوین به‌تنهایی مجازی است و بیرون از زنجیره بلوک وجود خارجی ندارد. گزارش ماهانه Bundesbank دیدگاه‌های مطرح‌شده را بیشتر بسط می‌دهد و در پی این موضوع است که DLT برای قسمت‌های مختلف بخش مالی چه خدماتی ارائه می‌کند.

DLT در صنعت پرداخت

متخصصان Bundesbank پیش‌بینی می‌کنند که DLT به‌صورت گسترده در زمینه پرداخت‌های فردی و خرد مورداستفاده قرار گیرد. مشخصاً برای پرداخت‌هایی که در حوزه اروپا صورت می‌گیرند، سیستم‌های عملیاتی برای انتقال پرسرعت بهینه شده‌اند و نیاز به کمترین میزان مصالحه در آنها وجود دارد و قادر هستند به‌راحتی میلیون‌ها تراکنش را در یک روز انجام دهند.
آنها پتانسیل بالایی را برای پرداخت‌های DLT در محدوده‌هایی فراتر از حوزه ارز اروپا قائل هستند؛ زیرا در خارج از اروپا واسط‌های بانکی بسیاری در مسیر تراکنش‌های بانکی قرار دارند.
پرداخت‌های بین‌المللی اغلب از طریق شبکه‌های بانکی مکاتبه‌ای صورت می‌گیرند که در آن یک بانک با یک موسسه مالی فعال در واحد پولی مشخص، وارد قرارداد می‌شوند. برای پرداخت‌هایی از این دست، DLT قادر است فرایندهایی را ایجاد کند که برای کاربر نهایی سریع‌تر و ارزان‌تر تمام شود.
با این حال با همه مزیت‌هایی که این تکنولوژی در زمینه پرداخت ایجاد می‌کند، استفاده از آن ممکن است چالش‌های جدی را ایجاد کند. شرایط ویژه‌ای ممکن است در صنعت مالی پدید بیاید. هنگام پرداخت باید همه‌چیز به‌صورت فوری نهایی شود، در حالی که در سیستم‌های توزیع‌شده برخی مصالحات باید بین مشارکت‌کنندگان صورت بگیرد و به همین خاطر است که متخصصان Bundesbank معتقدند DLT باید برای برآورده کردن احتیاجات بخش مالی تغییرات عمده‌ای تدارک ببیند و از فرمت فعلی خود در بیت‌کوین فراتر رود.

ساده‌سازی توافقات امنیتی

این گزارش ماهانه همچنین به پتانسیل DLT در توافقات و تنظیمات امنیتی حوزه بانکی پرداخته است. در مقایسه با سیستم‌های پرداختی، تنظیمات سنتی در عملیات‌های امنیتی تعداد بسیار بیشتری از واسط‌ها را درگیر می‌کند که شامل دادوستدکنندگان حوزه امنیت و خانه‌های تبادل و پاک‌سازی می‌شود. با توجه به این پیچیدگی و از سوی دیگر دشواری مصالحات بانکی و طبیعت مستعد خطای فرایندهای دستی، توانایی‌های فنی DLT قادر است تنظیمات امنیتی را به حداقل و چند گام ساده فرایندی کاهش دهد.

اکوسیستم فین‌تک در آلمان

آلمان یک اکوسیستم فین‌تک غنی و متنوع دارد که توجه و سرمایه بسیاری از مؤسسات مالی بزرگ را به خود جلب کرده است. به‌طور خاص، یکی از بزرگ‌ترین بانک‌ها در آلمان به نام Commerzbank به‌طور فعال و از طریق انکوباتور اصلی و CommerzVentures در استارت‌آپ‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند. این بانک با بازیکنان فین‌تک از قبیل Traxpay ،Gini ،IDnow و Fintura در ارتباط است. یکی دیگر از بازیکنان اصلی بانک Deutsche است که مراکز نوآوری را در لندن، برلین و سیلیکون ولی افتتاح کرده است تا استفاده از فناوری دیجیتال را تقویت کند.
اگر دو گره اتصال خود را دفاتر مالی توزیع‌شده اعلام کنند، ردیف‌های اطلاعات در این دفاتر به‌صورت هم‌زمان در بخش‌های تجارت، پاک‌سازی، تنظیم و حسابداری ثبت می‌شوند و تمامی گره‌ها به این داده‌ها دسترسی خواهند داشت. با این حال کماکان نامشخص است که آیا DLT از لبه تکنولوژی امروز در زمینه امنیت، کاربردپذیری، هزینه و سرعت عبور کرده است یا خیر.

ارز دیجیتال بانک مرکزی

از دیگر موضوعاتی که متخصصان Bundesbank تشریح می‌کنند این است که آیا بهره‌گیری از DLT با عرضه شدن ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی کنار گذاشته می‌شود یا خیر؟‌ از دیدگاه آنان پیامدهای عرضه چنین ارزی کاملاً به ویژگی‌های آن بستگی دارد. احتمالاً مهم‌ترین سؤال در اینجا این است که آیا مجوز عرضه پول دیجیتال به مؤسسات غیربانکی نیز باید داده شود یا خیر؟
با این همه آنچه واضح است اینکه پیامدهای ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی روی سیاست‌های مالی، پایداری نظام اقتصادی و ساختار و مدل کسب‌وکار بانک‌ها قابل‌فهم نیست. این گزارش حاکی از آن است که در حال حاضر هیچ آینده‌نگری واقع‌بینانه‌ای مبنی بر ظهور ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی را نمی‌توان متصور شد.

پروژه مشترک تحقیقاتی Bundesbank و بورس آلمان

Bundesbank به‌شدت خود را با موضوع DLT درگیر کرده است؛ چراکه به لحاظ قانونی وظیفه این کار بر عهده او گذاشته شده است تا سیستم‌های پرداخت و توافقاتی را توسعه داده و عملیاتی کند و به‌عنوان تسریع‌کننده توسعه در بخش عملیات‌های پرداختی عمل کند. در بخشی از تحلیل تکنولوژی زنجیره بلوک این بانک به دنبال توسعه پروتوتایپ مشترک با بورس آلمان در این زمینه است.

 

🗞منبع خبر: راه پرداخت

نوشته شده در ۲۰ام آذر, ۱۳۹۶

راهکار مقابله با حملات “خرگوش بد”

برنامه‌ی MiniTool Solution Ltd. به اشخاص یا سازمان‌هایی که تحت تهدید حملات باج‌افزاری هستند، راه‌حل‌های پیشگیرانه یا محافظتی ارایه می‌دهد.
بدیهی است باج‌افزارهایی مانند واناکرای (WannaCry) و خرگوش بد (Bad Rabbit) تهدید بزرگی برای امنیت جهان هستند. ابزار MiniTool Solution Ltd. به اشخاص یا سازمان‌هایی که به طور بالقوه تحت تهدید حملات باج‌افزاری هستند، راه‌حل‌های پیشگیرانه یا محافظتی ارایه می‌دهد.
طبق بیانیه‌ای که توسط رییس خدمات  BBRارایه شده، تهدیدات باج‌افزاری نه تنها در حال رشد، بلکه در حال تکامل هستند و به هکرها اجازه می‌دهند سازمان‌های آسیب‌پذیر و مهمترین فایل‌های داده‌ی آن‌ها را هدف قرار دهند و مطابق با آن‌ها درخواست باج کنند. طبق آمار وب‌سایت مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه‌ای)، ۷۱ درصد از شرکت‌هایی که هدف حملات باج‌افزاری قرار گرفته‌اند، به آن آلوده شده‌ و داده‌های مهمی مانند اسناد، عکس‌ها و دیگر فایل‌های شخصی و خصوصی را از دست داده‌اند.
ابزار MiniTool Solution Ltd با هدف کمک به مشتریان جهت حفاظت از دستگاه‌های الکترونیکی آن‌ها هم در خانه و هم در محل کار در برابر باج‌افزار ارایه شده است. با استفاده از این ابزار جلوگیری از حملات باج‌افزاری، ساده‌تر از بازیابی پس از حمله است. همچنین پشتیبان‌گیری قابل اعتماد از داده‌ها برای کاهش اثرات تهدیدات بدافزاری بالقوه ضروری است. مهم‌تر از همه، اگر سیستمی آلوده به باج‌افزار شود، فایل پشتیبان می‌تواند برای بازیابی داده‌ها یا بازگرداندن سیستم به حالت قبلی خود بدون پرداخت هر گونه باجی استفاده شود.

پشتیبان‌گیری با استفاده از مینی‌تول

ابزار پشتیبان‌گیری مینی‌تول، یک ابزار همه‌کاره است که امکان ایجاد و مدیریت تصاویر پشتیبان برای همه نوع دستگاه ذخیره‌سازی، از جمله درایوهای فلش USB، درایوهای خارجی سخت، SSD و  HDDدر آن فراهم شده است. این ابزار، پشتیبان‌گیری از سیستم، پارتیشن و دیسک را با کلیک ساده‌ای فراهم می‌آورد. هنگام ایجاد یک تصویر پشتیبان، کاربران می‌توانند پشتیبان‌گیری خودکاری ایجاد و مدیریت فضای دیسک را فعال سازند.
راه‌حل بازیابی و پشتیبان‌گیری از داده‌های مینی‌تول تاکنون میلیون‌ها کاربر رایانه‌ی خانگی را از حملات باج‌افزاری حفظ کرده است. عملیات دستگاه‌های ذخیره‌سازی خارجی، سیستم‌ها و فایل‌های رمزشده را می‌توان در صورت نیاز به طور مستقیم و مؤثر از پشتیبان‌های قبلی بازیابی کرد.
ابزار مینی‌تول برای حفاظت کارگزارها در برابر باج‌افزار نیز راه‌حلی دارد. ‌ نرم‌افزار شبیه‌سازی دیسک سخت (به عنوان مثال، شبیه‌سازی کل دیسک سیستمی یا تنها منتقل‌ساختن سیستم‌عامل به دیسک سخت دیگر) کارها را آسان‌تر می‌کند. اگر پشتیبان‌های دیسک سخت شامل فایل‌های سیستمی باشد، کارگزارها یا رایانه‌های خانگی می‌توانند به طور نرمال فعالیت کنند و امکان دسترسی به فایل‌ها نیز وجود دارد.
اگر رایانه‌های خانگی، آلوده به دیگر انواع تهدیدات امنیتی مانند باگ، اسب تروجان یا ویروس شوند نیز مینی‌تول راه حلی دارد. استفاده از  MiniTool Power Data Recoveryکاربران را قادر می‌سازد تا داده‌های حذف‌شده را تا ۱ گیگابایت به صورت رایگان بازیابی کنند، به‌ویژه بازیابی فایل‌هایی که پس از یک حمله‌ی ویروسی گم و یا حذف‌ شده‌اند.

🗞منبع خبر: ایسنا

نوشته شده در ۲۰ام آذر, ۱۳۹۶

نگاهی به هنگ‌کنگ مرکز ثقل بسیاری از دستاوردهای فناوری جهان

هنگ‌کنگ شبه‌جزیره‌ای است به مساحت یک هزار و ۱۰۴ کیلومتر مربع. در برابر ایران این کشور نقطه‌ای بیش نیست؛ منتها همین نقطه مرکز ثقل بسیاری از دستاوردهای فناوری جهان است. نام هنگ‌کنگ به معنی «بندرگاه عطرآگین» است. این منطقه از حدود پنج هزار سال پیش مسکونی بوده و آثاری از دوره نوسنگی در آن یافت شده است.
هنگ‌کنگ شهری با ۳۹ ساختمان بلند که ارتفاع هر یک بیش از ۲۰۰ متر است، به شهر آسمان‌خراش‌ها معروف شده و تعداد چهار برج بلند از مجموع ۱۵ برج مرتفع دنیا را در خود جای‌داده است. منطقه هنگ‌کنگ چهارمین منطقه در جهان ازنظر تراکم جمعیت به شمار می‌آید. هنگ‌کنگ به خاطر بندرگاه طبیعی عمیق خود که پذیرای کشتی‌های بزرگ باربری بین‌المللی است، شهرت دارد.
یکی از معروف‌ترین سیستم‌های پرداخت بلیت الکترونیکی در این شهر وجود دارد که نامش اختاپوس است! اخیراً خبر رسیده که دو شرکت هنگ‌کنگی با همکاری یکدیگر قصد دارند تا قابلیت‌های تکنولوژیکی و نظارتی ترویج پرداخت‌های موبایلی NFC چندارزی را در منطقه‌های هنگ‌کنگ، ماکائو و جوهای، بررسی کنند تا با این کار تجارت الکترونیکی، تجارت کسب‌وکار و توریسم را در منطقه بهبود بخشند. البته هنوز این دو شرکت زمان مشخصی را برای شروع این پروژه در رسانه‌ها منتشر نکرده‌اند.

🗞منبع خبر: راه پرداخت

نوشته شده در ۲۰ام آذر, ۱۳۹۶

هکرهای داعش به حملات سایبری متوسل شدند!

هکرهای منتسب به گروه تروریستی داعش در پی انتشار ویدیویی، سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دولت‌های جهان را به حملات سایبری گسترده ای تهدید کرده است.
به گزارش وب سایت دیلی میل، هکرها و مجرمان سایبری منتسب به گروه تروریستی داعش با انتشار یک ویدیو دولت‌های جهان را به انجام حملات سایبری و نفوذ به اطلاعات محرمانه سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌های آنها تهدید کردند.
یکی از این هکرها در این ویدیو اعلام کرده است که نفوذ و سرقت اطلاعات محرمانه کشور ایالات متحده آمریکا در صدر اهداف هکرهای گروه تروریستی داعش قرار دارد.
به گفته تحلیلگران، گروه تروریستی داعش این ویدیو را در حالی در پلت‌فرم های مختلف فضای مجازی منتشر کرده است که دیگر توان حملات تروریستی واقعی را ندارد و به گونه ای با به هلاکت رسیدن سرکرده‌های گروه و مقرهایشن، هسته مرکزی آن از هم پاشیده  شده است و حالا تنها برای ابراز وجود، دست به دامان حملات سایبری و دورادور در فضای سایبری شده است تا بدین وسیله بتواند تا حدی قدرت از دست رفته خود را با تهدید کشورهای مختلف احیا کند.
علی رغم سایر حملات، تهدید به حملات سایبری همواره برابر است با وقوع حمله سایبری؛ بنابراین دولت‌های مختلف موظف خواهند بود با ارتقای سطح امنیت سایبری و تکنولوژی‌های به روز در جهان تا حد زیادی از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری بعمل بیاورند.

 

🗞منبع خبر: ایسنا

نوشته شده در ۲۰ام آذر, ۱۳۹۶

نوآوری جدید ویزاکارت در پرداخت الکترونیک

چند روز پیش شرکت ویزا از به کارگیری تعدادی از عناصر حسی پیشرفته خبر داد تا به کمک این ابزارها بتواند زمانی که مشتریان ویزا از وسایل متصل با قابلیت پرداخت برای انجام پرداخت‌هایشان استفاده می‌کنند، پشتیبانی کند.
این عناصر حسی که شامل صدا، انیمیشن و لرزش تلفن همراه است، در کنار پیام‌های آنی خواهد بود که به محض انجام یک تراکنش چه به‌صورت آنلاین و چه در محل توسط مشتری برای او ارسال می‌شود.
ویزا توانسته با استفاده از این عناصر حسی و با ترکیبی از صدا، انیمیشن و لرزش‌ها، جنبش و انرژی را در صنعت پرداخت نیجریه به وجود آورد. همه این‌ها باعث می‌شود تا مشتری با انجام و تکمیل یک تراکنش، تمامی حس‌های سرعت، اعتماد، امنیت و رضایت را تجربه کند.
این فناوری نوآورانه رسما در کمپین جهانی ویزا و پیش از بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸، در پیونگ‌چانگ کره جنوبی راه‌اندازی خواهد شد.
اُلوواکمی اُکوسانیا مدیر بخش منطقه نیجریه ویزا گفت: «همانطور که تجربیات جدید درحال ایجاد تغییر در دنیا هستند، نیجریه هم در حال تبدیل به کشوری است که تراکنش‌های دیجیتالی بیشتری روزبه‌روز توسط مشتریان انجام می‌شود. پرداخت‌ها یکپارچه می‌شوند و مشتریان ویزا باید از بابت این موضوع اطمینان کامل داشته باشند که هر تراکنشی که انجام می‌دهند در محیط امنی اتفاق می‌افتد، حتی اگر لوگوی ویزا در آن محیط نمایان نباشد.»
او در ادامه گفت: «مجموعه صدا، انیمیشن و لرزشی که برای مشتریانمان در نظر گرفته‌ایم آن اطمینان موردنیاز را هنگام انجام تراکنش‌ها و استفاده از محصولات ویزا به آن‌ها می‌دهد. این عناصر حسی هم در کانال‌های جدید و هم در پلتفرم‌های پرداخت موجود به کار گرفته خواهد شد.»
فروشندگان، ارائه‌دهندگان دستگاه‌های پایانه فروش، شرکت‌های فناوری و صادرکنندگان در کشور نیجریه می‌توانند این عناصر حسی را به دستگاه‌های متصل دیجیتالی خودشان و پلتفرم‌های پرداختشان متصل کنند.

 

🗞منبع خبر: راه پرداخت

نوشته شده در ۲۰ام آذر, ۱۳۹۶

سرنوشت بیت‌کوین در دست ۱۰۰۰ نفر

بر اساس گزارش‌ها، در حال حاضر ۱۰۰۰ نفر مالکیت ۴۰ درصد از بیت‌کوین‌های جهان را دارند و به طور میانگین هر یک از این افراد چیزی در حدود ۱۰۵٫۶ میلیون دلار کسب کرده‌اند.
در حالی که ارزش بیت‌کوین در طول یک ماه گذشته ۸ هزار دلار رشد داشته و به بیش از ۱۵ هزار و ۵۰۰ دلار رسیده است، شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری AQR اعلام کرد، در حال حاضر ۱۰۰۰ نفر مالکیت ۴۰ درصد از بیت‌کوین‌های جهان را دارند و به طور میانگین هر یک از این افراد چیزی در حدود ۱۰۵٫۶ میلیون دلار کسب کرده‌اند.
به گزارش بیزنس‌اینسایدر، افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در بازار این ارز دیجیتال را دارند، باید بدانند که این ۱۰۰۰ نفر نفوذ بسیاری در تغییر قیمت بیت‌کوین دارند.
آنها سرمایه‌گذاران خوش‌شانسی هستند که چند سال زودتر فعالیت خود را در بازار بیت‌کوین آغاز کرده‌اند.
نکته مهمی که سرمایه‌گذاران جدید باید بدانند این است که ارزش بیت‌کوین بر پایه نیات و احساسات انسانی تغییر می‌کند و مبتنی بر قیمت کالاهای پایه‌ای دیگر نیست. و این امر به طور بالقوه ریسک‌ سرمایه‌گذاری بر روی بیت‌کوین را افزایش می‌دهد.
یکی از بنیان‌گذاران شرکت مشاوره مالی BlackTower Capital در مصاحبه خود با بلومبرگ گفته است: همچون سایر دارایی‌ها، سرمایه‌گذارانی که بخش بزرگی از بازار بیت‌کوین را در اختیار دارند، قادرند برای دستکاری در قیمت این ارز دیجیتال با یکدیگر به توافق برسند.
همچنین این احتمال وجود دارد که برخی از این سرمایه‌گذاران یکدیگر را بشناسند. چرا که احتمالا در گذشته و زمانی که روند معامله و خریداری بیت‌کوین بسیار ساده‌تر بود و افراد کمتری درگیر استخراج این ارز دیجیتال بودند، آنها سرمایه‌گذاری خود را هم‌زمان با هم آغاز کرده‌اند.
لازم به ذکر است، با گذشت زمان، فرآیند استخراج بیت‌کوین از معادن بسیار پیچید‌ه‌تر شد.
به عنوان مثال، نخستین بار در سال ۲۰۰۹، نرم‌افزار استخراج بیت‌کوین در دسترس قرار گرفت. حساب کاربری ساتوشی ناکاموتو که به پدر بیت‎کوین ملقب است، در حال حاضر حاوی ۹۸۰ هزار بیت‌کوین -معادل ۱۵٫۲ میلیارد دلار- است. این رقم به تنهایی ۵ درصد از تمام‌ بیت‌کوین‌هایی که در حال حاضر در گردش است را شامل می‌شود.
از سوی دیگر، از آنجا که بیت‌کوین بسیار جدید است، رگولاتورها در مورد چگونگی طراحی قوانین سردرگم هستند.
این بدان معناست که بر خلاف اوراق بهادار، سرمایه‌گذاران بزرگ در این بازار مجبور نیستند اطلاعات مربوط به مالکیت خود را افشا کنند که این موضوع شرایط را به مراتب پیچیده‌تر می‌کند.

 

🗞منبع خبر: تجارت نیوز

نوشته شده در ۱۹ام آذر, ۱۳۹۶

ایجاد کمیته ویژه ارز دیجیتالی در ایران

یک کارشناس پولی و بانکی، با تاکید بر اهمیت تدوین و تصویب قوانین مرتبط با پول‌های رمزی، گفت: باید هر چه زودتر کمیته ویژه ای برای ایجاد پول رمزی خاص کشورمان تشکیل شود.
به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، عبدالحمید منصوری درباره کارکرد پول‌های رمزی در دنیا، اظهار داشت: تعریفی که برای پول های رایج به کار می بریم، امروزه تا حد زیادی برای پول‌های رمزی منطبق است.
وی، تفاوت پول های رمزی و رایج را در پشتوانه آنها دانست و افزود: معمولا دولت ها، پشتوانه در پول های رایج هستند؛ ولی در پول های رمزی، دو نفر به یکدیگر اعتماد می کنند؛ بنابراین پشتوانه پول های رمزی، اعتماد شخص به شخص دیگر است.
منصوری با بیان اینکه اعتماد اشخاص، پول های رمزی را به جریان انداخته است، تصریح کرد: اما پول های رمزی در ایران، به صورت گسترده وجود ندارد؛ زیرا دسترسی به اینترنت و آگاهی برای تمام افراد امکان پذیر نبوده و حتی مورد پذیرش فروشگاه های مجازی ایرانی هم نیست، ضمن اینکه فعالیت ها در این حوزه، به صورت غیررسمی انجام می شود.
وی در همین ارتباط از بیت کوین بعنوان یکی از پول های رمزی مطرح در دنیا نام برد و ادامه داد: با بیت کوین افراد می توانند، خریدهایی مانند بلیت هواپیما را انجام دهند؛ این در حالی است که امروزه بسیاری از مراکز خدماتی و فروشگاه های مجازی، بیت‌کوین را بعنوان پول رایج می شناسند و آن را قبول می کنند.
منصوری افزود: بر اساس آمار مندرج در سایت ،coinmarketcap.com بیش از ۱۲۰۰ پول رمزی در دنیا با ارزش $۴۳۸,۸۲۵,۴۶۳,۲۹۶  فعال است؛ در حالی که ۱۹۶ کشور در دنیا وجود دارد و این یعنی ۶ برابر کشورهای دنیا، امروزه پول رمزی رد و بدل می شود؛ آنهم در حالی که پول های رایج، تقریبا به تعداد کشورهای دنیا وجود دارند.
وی با تأکید بر اینکه پول‌های رمزی پدیده ای هستند که باید آن را بپذیریم، گفت: باید قوانین و مسائل در حوزه پول‌های رمزی را هرچه سریعتر تدوین کنیم تا رونق اقتصادی را بر اساس فناوری اطلاعات داشته باشیم.
منصوری ضمن تأکید بر اهمیت تسریع در تصویب قوانین مرتبط با پول‌های رمزی، افزود: باید سریع این قوانین و رویه‌ها تدوین و تصویب شوند تا کنترل از دستمان نرود؛ باید هر چه زودتر کمیته ویژه ای برای ایجاد پول رمزی خاص کشورمان تشکیل شود.
این فعال در حوزه فناوری تأکید کرد: مسئولان باید تدبیری برای ایجاد پول رمزی داخلی اتخاذ کنند تا در معاملات و خدمات داخلی در کنار پول رایج مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به نگاه مثبت بانک مرکزی، در این خصوص گفت: شاید مسئولان ملاحظاتی در این حوزه داشته باشند. اما معمولا در پدیده های جهانی با تاخیر زیادی به سراغ آنها می رویم؛ شاید یکی از دلایل این امر این باشد که می خواهیم نتیجه نهایی این پدیده ها در دنیا را مشاهده کنیم، بعد به سراغشان برویم.

 

🗞منبع خبر: پایگاه خبری بانکداری الکترونیک

نوشته شده در ۱۹ام آذر, ۱۳۹۶

ویژگی‌های استفاده از کیف‌پول الکترونیکی مبتنی بر NFC

کیف پول‌هایی الکترونیکی پدیده‌های جدیدی در دنیا هستند که آرام‌آرام کارت‌های فیزیکی بانکی را کنار می‌زنند. نخستین نمونه‌های این فناوری، اپلیکیشن‌هایی بودند که با حساب کاربر شارژ شده و در زمانی که به آن نیاز بود، بخشی از پول آزاد می‌شد. در این سیستم‌های نسبتاً قدیمی، برای پرداخت به اتصال اینترنتی و یک کد امنیتی نیاز بود که فروشنده یا ارائه‌دهنده خدمت باید در اختیارتان می‌گذاشت. استفاده از فناوری NFC یا «ارتباط حوزه نزدیک»‌ اما جدیدترین فناوری کیف پول الکترونیکی است که استفاده‌اش در کشور شروع شده است.
در این کیف پول که با همکاری اپراتور دوم تلفن همراه و یکی از بانک‌های خصوصی کشور ایجاد شده، امکان پرداخت تمام هزینه‌های خرد با تلفن همراه و بدون نیاز به کارت بانکی وجود دارد. برای این کار نیازی به اتصال اینترنتی یا حتی روشن بودن تلفن همراه هم نیست. جزئیات فنی این طرح جدید را که از ۱۵ آذر در مشهد رونمایی شده از زبان مهرداد حداد، مدیر اداره نرم‌افزار این بانک خصوصی که با همشهری گفت‌وگو کرده، از دست ندهید.

امکانات فنی

سیم‌کارت NFC: مشترکان باید سیم‌کارت‌هایشان را عوض کنند. این سیم‌کارت جدید مثل سیم‌کارت قبلی می‌تواند تماس صوتی، پیامک و ارتباط اینترنتی برقرار کند اما پشتیبانی از NFC هم در آن فعال شده؛ ویژگی‌ای که قبلاً وجود نداشت.

گوشی با امکان پشتیبانی از NFC: بیشتر از ۹۰ درصد گوشی‌های اندرویدی که از سال ۲۰۱۵ به بعد تولید شده‌اند، از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند. برای اطمینان بیشتر، در جدول مشخصات تلفن همراه‌تان که در اینترنت در دسترس است، دنبال یک تیک سبز روبه‌روی عبارت NFC باشید.

دستگاه کارت‌خوان مجهز به NFC: فعلاً فقط یک بانک این خدمات را ارائه می‌کند. برای استفاده از آن هم باید کارت‌خوان‌تان را عوض کنید. کارت‌خوان‌های جدید، هم با کارت کار می‌کنند، هم با کیف پول الکترونیکی.

مزیت‌ها

سرعت بالاتر: در این سیستم تمام پرداخت‌ها آفلاین است؛ یعنی برای انجام تراکنش، فقط نزدیک کردن تلفن و کارت‌خوان کافی است. در تمام این مدت، کارت‌خوان نباید هیچ تماسی با بانک برقرار کند، پس مشکلی مثل قطعی تلفن، نبود آنتن‌دهی و… وجود ندارد. هر شب، سیستم به بانک متصل شده و تراکنش‌ها را انجام می‌دهد.

اطمینان از پرداخت شدن: چون حساب مشتری از قبل شارژ شده – با وجود قطع بودن اتصال به بانک پذیرنده همیشه مطمئن است که هزینه را از مشتری دریافت کرده و احتمال خطا پایین می‌آید.

پرداخت با تلفن خاموش: در این روش حتی با تلفن خاموش هم می‌توان پرداخت را انجام داد. اگر سیم‌کارت دزدیده شود نیز با غیرفعال کردن آن می‌توان امکان سوءاستفاده را از بین برد.

 

معایب

بدون IOS: آیفون‌دارها فعلاً باید منتظر بمانند. سیستم عامل اپل تا نسخه دهم اجازه اتصال به NFC را به هیچ شرکت دیگری نمی‌داد اما در نسخه ۱۱ برخی مجوزها را صادر کرده است. هنوز هیچ امکاناتی برای این گروه فراهم نشده است.

سرویس‌دهی محدود: فعلاً فقط یک اپراتور و یک بانک این سرویس را ارائه می‌کنند. ضمن اینکه باید برای استفاده از آن، کاربر و پذیرنده کارت، هم‌زمان از ۲ سیستم پشتیبانی کنند.

نداشتن رمز: در این سیستم مشتری بعد از نزدیک کردن تلفنش به دستگاه کارت‌خوان نباید هیچ رمزی وارد کند. هرچند فاصله دستگاه در این حالت باید ۲ تا ۵ سانتی‌متر باشد اما مشتری باید احتیاط بیشتری دراین‌باره به خرج دهد.

زمان‌بندی پروژه

فاز آزمایشی در قزوین: ۲ ماه پیش، سیستم اتوبوس‌رانی شهر قزوین به سیستم پرداخت NFC مجهز شد. در این سیستم شهروندان می‌توانستند هزینه بلیت اتوبوس‌رانی را با تلفن همراه‌شان پرداخت کنند.

پروژه اصلی در مشهد۱۵ آذر امکان پرداخت آفلاین همراه در مشهد به‌صورت رسمی رونمایی شد. فعلاً فقط پرداخت هزینه اتوبوس با تلفن همراه امکان‌پذیر است اما با فروشگاه‌های کوچک، مراکز گردشگری، تله‌کابین‌ها و… که تراکنش‌های زیر ۵۰ هزار تومان داشته باشند، می‌توانند عضو این سامانه شوند.

پروژه‌های بعدی در کشور: گفته می‌شود اپراتور اول تلفن همراه نیز به این سمت گام برداشته و قرار است پروژه‌های مشابهی ارائه کند اما فعلاً مشهدی‌ها، آن‌هم مشترکان یکی از اپراتورها درصورت تعویض سیم‌کارت‌شان می‌توانند از قابلیت پرداخت همراه استفاده کنند.

 

🗞منبع خبر: راه پرداخت

نوشته شده در ۱۹ام آذر, ۱۳۹۶

اروپا چگونه با بیت‌کوین کنار می‌آید؟

انگلستان و سایر دولت‌های اروپایی اعلام کرده‌اند که همه سازمان‌های مسئول موظف خواهند بود درباره ارز بیت کوین، هرچه سریع‌تر تصمیم‌های قاطعی را اتخاذ کنند.
به گزارش گاردین، بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله انگلستان درباره پیشرفت و یکه تازی‌های بی رویه و بی اساس ارزهای دیجیتالی و مجازی همچون بیت کوین ابراز نگرانی کرده‌اند، چراکه آنها بر این باورند به وسیله ارز دیجیتالی بیت کوین، روند پولشویی، سوءاستفاده‌های مالی و فعالیت‌های تروریستی تسهیل خواهد شد.
هم  اکنون بنظر می‌رسد انگلستان با همکاری اتحادیه اروپا قصد دارد تمهیدات و تصمیمات جدی‌تری را در قبال بیت کوین و پیدایش سایر ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده اتخاذ کند. البته دستیابی به قوانین و مقررات یکپارچه پس از جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا اندکی دشوارتر شده است اما چیزی که واضح و بدیهی است، آن است که اکثریت کشورهای جهان بخصوص اتحادیه اروپا، همواره روند رو به رشد ارز بیت کوین را خطرناک توصیف کرده اند. آنها همواره استفاده از بیت کوین را همطراز و هم معنی با پولشویی، فرار مالیاتی و تجارت های غیرقانونی همچون خرید و فروش اسلحه، مواد مخدر و تجهیزات تروریستی می دانند.
یکی از دلایلی که بسیاری از دلالان و تاجران از ارز دیجیتالی و رمزنگاری شده بیت کوین، برای معاملات غیر معمول و غیر قانونی استفاده می‌کنند، آن است که تبادل پول با این ارز، در هیچ جایی ثبت نمی‌شود و هیچ هویت و نام و نشانی از طرفین معامله نیز در آن به چشم نمی‌خورد و سازمانهای امنیتی نیز قادر نخواهند بود مجرمان و دلالان را ردگیری و قراردادهای آنها را پیگیری کنند. بنابراین برای این افراد پولشویی و فرار مالیاتی بسیار آسوده و راحت صورت خواهد گرفت.
از آنجایی که نمی توان به طور کلی جلوی وقوع یک پدیده جدید را گرفت، اما می توان با وضع مقرراتی جدید، نحوه استفاده از آن را محدود و کنترل کرد، انگلستان قصد دارد با همکاری اتحادیه اروپا، قوانینی را وضع کند تا بدین وسیله، تاجران، دلالان و طرفین معامله در مبادله با ارز بیت کوین مجبور باشند اطلاعات خود را وارد و ثبت کنند. بدین ترتیب، می توان گفت تا حد زیادی از فعالیتها و معاملات غیرقانونی و غیر مجاز سلاح، دارو، مواد مخدر و تجهیزات تروریستی در جهان و بخصوص در اروپا جلوگیری بعمل خواهد آمد.
تاکنون، هویت افرادی که با بیت کوین معامله می کردند ناشناس و مخفی باقی می ماند اما با توافقات صورت گرفته میان انگلستان و سایر دولت های اروپایی، از این پس قرار است هویت و نام و نشانی دقیق معامله گران به منظور جلوگیری از پولشویی و سایر فعالیت های غیر قانونی ثبت شود.

 

 

🗞منبع خبر: ایسنا

نوشته شده در ۱۸ام آذر, ۱۳۹۶

سرنوشت کسب‌وکارهای نوپا از “تکاپوی” دولت تا موانع و محدودیت

فضای اینترنت امروزه خود بازاری در حال رشد برای انجام معامله تولیدات صنعتی و کشاورزی و حتی اشاعه تولیدات محتوایی و فکری شده است؛ امری که خاصیت تجاری این فضا و شکل‌گیری کسب و کارهای نوپا را روز به روز برجسته‌تر می‌کند.
رشد و توسعه فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی باعث گسترش اینترنت در همه جای دنیا و در اکثر حوزه‌های تجاری شده است؛ امروزه بسیاری از تولیدات صنعتی و کارخانه‌ای و همینطور کشاورزی بستر اینترنت را برای تبلیغات خود انتخاب کرده اند. علاوه بر این فضای اینترنت امروزه خود بستری برای اشاعه تولیدات محتوایی و فکری هم شده است. بسیاری از فیلم ها، مجلات و کتاب‌ها بر این بستر خرید و فروش می‌شوند و چه بسا برخی از آنها تنها در این بستر قابل معامله هستند.
همانطور که بسیار مشهود است فضای اینترنت روز به روز به سمت تجاری شدن در پیش است؛ از همین رو هم هست که اصطلاح تجارت الکترونیک معنا پیدا می کند. حالا که فضای مجازی توانسته بستری برای ایجاد یک بازار جدید باشد پس می‌توان در این بازار هم ایجاد اشتغال و حتی در بلند مدت صادرات و کسب در آمد هم کرد. امروزه درآمد غول‌های مجازی چون گوگل و آمازون در برخی مواقع حتی از صادرات نفت برخی کشورها هم فراتر رفته است.
یکی از مسائل مهمی که دولت دوازدهم با آن مواجه است مساله بیکاری است که خود می تواند تبعاتی در جامعه اعم از فقر و انواع آسیب‌های اجتماعی را به دنبال داشته باشد. در این مورد ظاهرا برای اولین بار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم قرار است به دولت کمک کند. این وزارتخانه در برنامه های ارائه شده و اقداماتی که تا حالا انجام داده است به دنبال توسعه کسب و کارهای اینترنتی بوده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است که بیشتر از اینکه به دنبال حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی بود باید به دنبال حل موانع بر سر راه آنها باشد. امری که تحقق آن جز با همکاری دیگر دستگاه‌های قضایی و امنیتی محقق نمی شود.
در همین موضوع وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوال ایسنا در مورد برنامه های وزارت ارتباطات برای حل موانع توسعه این کسب‌وکارها گفت: پروژه‌ای با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تحت عنوان تکاپو طراحی شده است که در آن مکانیزم‌های رشد خلاقیت‌های جوانان و  دانشجویان در نظر گرفته شده است که در سفر اخیر خود به استان سیستان و بلوچستان در آن استان مرکز توسعه کسب‌وکارهای نوپا را راه‌اندازی کرده که در آن مشاوره‌هایی به جوانان جویای کار داده می‌شود.
همانطور که می‌دانیم یکی از حوزه‌های مهم برای ایجاد اشتغال به صورت فردی یا شرکتی حوزه “تولید محتوا” در اشکال مختلف ویدئویی، متنی، بازی و سرگرمی است. اما مساله مهم حفظ هویت این آثار به عنوان یک کالای تجاری هم هست؛ یعنی حقوقی برای تولیدکنندگان این آثار تعریف شود تا فقط خرید و فروش و نه دانلود رایگان شوند!
آذری جهرمی با اشاره به ضرورت وجود قوانینی برای حفظ حقوق مولف در فضای مجازی به منظور توسعه کسب و کارهای اینترنتی با بیان این‌که در حوزه صیانت از حقوق مولف در بحث فرهنگی متاسفانه تا حدود زیادی مردم این حقوق را رعایت نمی‌کنند، گفت: اما قانونی توسط دولت به مجلس ارائه شده که به نظر می‌رسد برای حمایت از حقوق مولفین و صنف‌های این حوزه بسیار می‌تواند موثر باشد که در حال حاضر در حال طی کردن مراحل قانونی خود در مجلس و همچنین حل ایراد است.
او همچنین با اشاره به تشکیل کمیته‌ای متشکل از وزارت ارتباطات، دادستانی و پلیس، اظهار کرده است: این کمیته ماموریت دارد تا موانعی را که پیش پای کسب‌وکارهای نوپا وجود دارد برطرف کند و جلوی برخوردهای سلیقه‌ای را بگیرد.
وی همچنین با اشاره به تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا، گفته است: می‌خواهیم در این حوزه موانع را از پیش پای بخش خصوصی برداریم. در شاخص رقابت‌پذیری در این حوزه اوضاع خوبی نداریم و می‌خواهیم جلوی رقابت‌های ناسالم و گرفتاری‌های شروع این کسب‌وکارها را بگیریم.
علاوه بر اینها وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از موانع جدی توسعه کسب‌وکارهای نوپا را سود بالای نظام بانکی دانسته و گفته که باعث شده است تا در این حوزه مشکلاتی به وجود بیاید و کار سرمایه‌گذاران سخت‌تر شود.
پیش از این هم آذری جهرمی در سفر خود به استان سیستان و بلوچستان به همراه رئیس جمهور یکی از مهمترین پروژه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در آن سفر را افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب و کارهای نوپا ارزیابی کرده که به دانشجویان کمک می کند که پس از حضور در مراکز رشد و یادگیری نحوه کسب و کارهای آنلاین به بازار کار نزدیکتر شوند و از این طریق وعده دولت در مورد ایجاد اشتغال محقق شود. تسهیل گری و توسعه کسب و کارهای نوپای ایرانی راهکار اشتغال جوانان و برخوردهای سلبی و فیلتر کردن این گروه از مشاغل طبیعتا گامی در جهت خلاف این هدف است.
او با اعلام خبر افتتاح مرکز تسهیل گری و توسعه کسب و کارهای نوپا در استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه زیست بوم فرهنگی کشور ما اقتضائاتی دارد که باید رعایت شود گفته بود محصولات این کسب و کارهای نوپا خدمات مورد نیاز در برنامه توسعه شبکه ملی اطلاعات است. توسعه کسب و کارهای نوپا از این دیدگاه توسعه شبکه ملی اطلاعات نیز هست.

 

 

🗞منبع خبر: ایسنا

نوشته شده در ۱۸ام آذر, ۱۳۹۶

پرداخت سریع و آسان قبوض