خانه » اخبار و اطلاعیه‌ها » اسب سرکش بیت کوین بدون نظارت می تازد

اسب سرکش بیت کوین بدون نظارت می تازد

معاملات بیت کوین این روزها فکر بسیاری را به خود مشغول کرده است؛ به خصوص آنهایی که می خواهند راه یک ساله را یک شبه بروند. غافل از اینکه، حتی دنیا هم این روزها سرمایه گذاری بر روی بیت کوین را توصیه نمی کند.
برخی از معامله گران حتی به درستی مفهوم بیت کوین یا دیگر ارزهای رمزنگاری شده را هم نمی دانند؛ چه رسد به اینکه از پشت پرده و معاملاتش خبر داشته باشند. البته هستند کسانی هم که این روزها، با تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال، سود خود را محاسبه و دنبال می کنند. همان کسانی که به گزارش های منفی در رسانه ها در حوزه معاملات پرریسک بیت کوین، واکنش نشان می دهند و از سودهای میلیاردی خود نگرانند. غافل از اینکه، تبلیغات مثبت آنها برای معاملات بیت کوین، ممکن است اندک سرمایه عده ای را به باد فنا دهد.
داستان البته به ایران محدود نمی شود؛ این روزها همه دنیا بر این باورند که معاملات بیت کوین یکی از پرریسک ترین معاملات است و مقامات مسوول در حوزه پولی و مالی بسیاری از کشورهای پیشرفته هم، نسبت به آن هشدار می دهند.
کارنامه عملکردی معاملات بیت کوین و قیمت آن هم به خوبی نشان می دهد که نوسان ارزهای رمزنگاری شده، آنقدر زیاد است که نمی توان از آن به عنوان یک معامله سودآور یا حتی زیان آور یاد کرد؛ به خصوص اینکه افت قیمتی طی هفته های گذشته همه را شگفت زده کرده است.
اما نکته حائز اهمیت در این میان، دفاع برخی از معامله گران از معاملات است، به ویژه افرادی که اکنون، سودهای خوبی را هم از این طریق به دست آورده و با اندک اشرافی که به معاملات بیت کوینی دارند، وارد این دریای پرتلاطم شده اند؛ اما آنگونه که همه هشدار می دهند، این سودآوری چندان ماندگار نخواهد بود.
یکی از معامله گران بیت کوین در گفت وگو با خبرنگار مهر می گوید: از تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال برای خرید و فروش بیت کوین استفاده می کنم و تا به حال هم سود خوبی برده ام؛ بنابراین نباید با بدبینی نسبت به بیت کوین، ذهن فعالان این عرصه را مشوش کرد.
وی می افزاید: در فضای نامساعد کسب و کار این روزهای بازار، بیت کوین محل خوبی برای کسب درآمد است و به نظر هم نمی رسد که دولت هم با آن مخالف باشد، چراکه اگر مخالف بود تا به حال برای نظارت بر این معاملات، کاری می کرد؛ پس بانک مرکزی هم موافق با این روند است که بیت کوین جریان داشته باشد.
او در پاسخ به این سوال که ریسک ناشی از معاملات بیت کوین را چطور در معاملات خود پوشش می دهد، می گوید: تا به حال که برای من جز سود، چیز دیگری نداشته است و بنابراین به نظر من ریسکی هم ندارد، ضمن اینکه سرمایه گذاری من مطمئن است و مبلغی از پول و سودی که به دست آورده ام را دوباره در معاملات به کار می گیرم.
در این میان برخی سرمایه گذاران خارجی هم، بیت کوین را کلاهبرداری نامیده و بر این باورند که رشد بیت کوین، از «حبابی شدن قیمت پیاز گل لاله» هم بدتر است و پایان خوشی ندارد. در این میان یک گروه دیگر هم در میان این دو گروه موافقان و مخالفان بیت کوین قرار دارد که نه می گویند این بهترین راه سرمایه گذاری است و نه آن را بدترین راه سرمایه گذاری می دانند.
حتی میلیاردر معروف، مارک کوبان هم گفته است که اشکال ندارد تا ۱۰ درصد از پس انداز خود را در سرمایه گذاری هایی با ریسک بالا شامل بیت کوین و اتریوم هزینه کنید. فقط باید فکر که این پول را کلا از دست داده اید و سپس مریم مقدس را صدا کنید! تونی رابینس هم در مورد سرمایه گذاری در بیت کوین نظر خاص خود را دارد: «مانند رفتن به لاس وگاس (و قمار کردن)؛ پول سریع و آسان».
در عین حال، ناصر حکیمی، معاون بانک مرکزی هم می گوید که به نهادهای نظارتی از جمله دادستانی و قوه قضاییه نامه نوشته شده تا بر این معاملات نظارت کند، چراکه به اعتقاد او، معاملات بیت کوین ریسک بالایی دارد. او به مردم هم توصیه می کند که سرمایه اندک خود را در این فضا به کار نگیرند و سرمایه گذاری در بیت کوین را با ریسک بالا همراه بدانند.
البته به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، بانک مرکزی باید سرعت عمل بیشتری در تدوین قوانین مرتبط با بیت کوین داشته باشد و اینکه مقامات این بانک، وعده تدوین قوانین و دستورالعمل‌ها، تا پایان امسال را می دهند، شاید چندان مناسب نباشد، چراکه سرعت فراگیری این معاملات، روز به روز بیشتر می شود و آنگاه شرایط را برای مدیریت ممکن است سخت کند.
🗞منبع خبر: فناوران