خانه » اخبار و اطلاعیه‌ها » معاملات سیاه بانکی در فضای مجازی

معاملات سیاه بانکی در فضای مجازی

خرید و فروش سپرده موسسات اعتباری غیرمجاز چند وقتی است که در آگهی‌های آنلاین به چشم می‌خورد البته گاهی برخی از این آگهی‌ها به میزانی اغوا کننده است که ذهن هر سپرده گذار موسسه غیر مجازی را درگیر می‌کند.
از آنجایی که سودجویان و دلالان همواره به دنبال ایجاد فرصتی برای کسب سود هستند، اخیرا با استفاده از مشکلات ایجاد شده برای موسسات غیرمجاز و حال آشفته سپرده گذاران این موسسات، اقدام به خرید سپرده آنها و یا معاوضه با خودرو و ملک می‌کنند.
اقدامی که در شرایط حساس و شاید بحرانی برخی سپرده گذاران این موسسات غیر مجاز، بسیار جذاب و اغوا کننده است و برای کسی که تمام سرمایه زندگی خود را به طمع دریافت چند درصد  سود بالاتر در این موسسات سپرده گذاری کرده و حال با مشکل مواجه شده است، فرصتی طلایی محسوب می شود.
بررسی سایت های آگهی آنلاین و جستجو عنوان خرید و فروش سپرده، انبوهی از آگهی خرید، فروش، معاوضه سپرده چندین موسسه غیرمجاز را نشان می دهد. آگهی هایی که برخی از آنها تعجب انگیز و شاید خنده دار هم باشد.
به عنوان مثال، آگهی دهنده ای قصد معاوضه لپ تاپ فوق سبک و مهندسی با سپرده یکی از این موسسات را داشت، یا در سایر آگهی‌ها معاوضه سپرده با ملک، خودرو پراید، آپارتمان، ویلا ذکر شده بود.
یا در آگهی دیگری با عنوان فروش سپرده یکی از موسسات غیرمجاز کسر ۲۰ درصد از مبلغ، در این سایت آگهی آنلاین درج و در توضیح آن عنوان شده، “مبلغ ۲۶۵ میلیون تومان تحویل برج ۶/۹۷ تضمین شده یکی از بانک‌های خصوصی (پرداخت قطعی) با کسر ۲۰ درصد و دریافت ۲۱۳ نقدی سپرده واگذار می‌شود، تحویل ۱۷ ماه بوده، ۵ ماه گذشته و یکسال دیگر پرداخت می شود (۹۷/۶) “.

همچنین در آگهی دیگری عنوان شده، “خودرو ال ۹۰ فول مدل بهمن ۹۰ بسیار کم کار و خانگی، کارکرد واقعی حدود ۵۵۰۰۰، بدون رنگ، فقط با سپرده موسسه … معاوضه می شود ”.
اما حال این سوال مطرح است که،  با توجه به اینکه در شرایط فعلی این موسسات با مشکلاتی مواجه شده و توانایی پرداخت آنی سرمایه سپرده گذاران را ندارند، برخی به دنبال معاوضه ملک یا خودرو با سپرده این موسسات هستند، دلیل این اشتیاق برای دریافت سپرده هایی که زمان دقیقی از بازگشت آنها وجود ندارد و بسیاری از سپرده گذاران این موسسات را با مشکلاتی درگیر کرده است، چیست؟

لزوم ایجاد موسسات تخصصی خرید و فروش سپرده

رضا بوستانی با تاکید بر اینکه وظیفه اصلی نظام مالی تضمین نقدشوندگی دارایی است، افزود: هرچه امکان و توان نقدشوندگی یک نهاد مالی پایین باشد، این نهاد با پرداخت سود بالاتر سعی در جبران این ضعف خود دارد.
وی ادامه داد: در حال حاضر نیز این شرایط برای موسسات مالی اعتباری غیرمجاز ایجاد و اختلال در کارکرد این موسسات را به دنبال داشته و باعث شده به دلیل اینکه مردم امکان دریافت دارایی های خود را از این موسسات نداشته باشند، بخشی از نظام مالی کشور کارکرد خود را از دست بدهد.
این کارشناس اقتصادی در ادامه اظهارداشت: هریک از سپرده گذاران، وجوه خود را با مدت بازده متفاوت در این موسسات سپرده گذاری کرده اند که درحال حاضر نقدشوندگی این دارایی ها از بین رفته است و آنها مجبور هستند تا با استفاده از هر روشی دارایی های خود را نقد کنند.
بوستانی با تاکید بر اینکه برای سپرده گذاران این موسسات سخت است تا برای تعیین تکلیف سپرده خود، منتظر اقدام قوه قضاییه یا سایر نهادها باشند، گفت: چنین مواردی در سایر کشورها نیز وجود دارد و موضوعی تازه در سیستم بانکی نیست.

از نظر علم اقتصاد، خرید و فروش سپرده غلط نیست

وی در اینباره توضیح داد: سایر کشورها نیز تجربه چنین شرایطی را دارند اما در این کشورها، موسساتی وجود دارند که برای خرید دارایی های پُرریسک اقدام می کنند و اینکه بازار خرید و فروش برای این نوع دارایی ایجاد شود، از منظر اقتصادی اقدام غلطی نیست.
این کارشناس اقتصادی افزود: چرخش دارایی ها به این شکل اقدام صحیحی است اما سوال این است که چه کسانی با چه نیتی این دارایی ها را جمع آوری و خریداری می کنند و به دلیل اینکه هیچگونه اطلاعات دقیق و درستی از این افراد در دست نیست، نمی توان اظهار نظری در اینباره کرد.
بوستانی در ادامه تاکید کرد: اگر موسساتی تخصصی در اینباره در کشور وجود داشته باشد، می توانند پس از خرید این دارایی ها و شکایت از مدیران این موسسات، نسبت به دریافت این دارایی ها اقدام کنند و به نتایج بهتر و سریع تری دست یابند.

خرید و فروش سپرده در بورس جهانی

همچنین بهاء‌الدین حسینی‌هاشمی کارشناس مسایل اقتصادی نیز درباره این موضوع با اشاره به اینکه اینگوه معاملات به “معاملات سیاه” معروف هستند، افزود: این اقدامات، حرکت های نو و جدیدی نیست و پیش از این نیز چنین معاملاتی در سیستم بانکی ایران و جهان انجام شده است.
وی ادامه داد: برخی افراد که صاحب ملک، خودرو و یا هرنوع دارایی دیگری هستند و از پرداخت سرمایه سپرده گذاران این موسسات غیرمجاز اطمینان دارند، به دنبال این هستند تا با معاوضه دارایی خود با سپرده این افراد، به نوعی دارایی خود را نقد کنند.
این کارشناس بانکی افزود: همچنین سپرده گذاران این موسسات نیز برای نقد شدن هرچه سریعتر سپرده های خود، تمایل به معاوضه و انتقال سپرده خود دارند.
حسینی هاشمی با تاکید بر اینکه این معاملات سوداگرانه و ریسک پذیر هستند، گفت: دارندگان این سپرده ها از نظر قوانین و اصول بانکی می توانند سپرده خود را از چندین راه در اختیار شخص دیگری بگذارند.
وی در ادامه اظهارداشت: این افراد می توانند به چند روش متفاوت از جمله وکالت، انتقال، شراکت و … سپرده خود را به شخص دیگری منتقل کنند.
این کارشناس بانکی درباره تجربیات جهانی این موضوع گفت: در بازارهای بورس جهانی، سپرده به عنوان اوراق بهادار خرید و فروش می شود اما اینکه یک شخص در اینباره اقدام کند، موضوعی است که باید درباره آن بررسی شود.

🌐منبع خبر: راه پرداخت