خانه » اخبار و اطلاعیه‌ها » avaCAS، نخستین راهکار امنیتی تصدیق هویت در ایران

avaCAS، نخستین راهکار امنیتی تصدیق هویت در ایران

مهندسان شرکت سبا پردازش نخستین بار در کشور راهکاری امنیتی برای مدیریت مرکزی و یکپارچه کاربران سیستم‌های کاربردی بانک‌ها و موسسات مالی پیاده‌سازی کرده‌اند. این محصول که با نام سامانه جامع تصدیق هویت مرکزی (avaCAS) به بازار معرفی شده، با صرف هزینه و مدت زمان کمتر، پاسخگوی نیازهای امنیتی سرویس‌های گوناگون بوده و به صورت هم‌زمان امکان بهره‌گیری از روش‌های متنوع و متفاوت تصدیق هویت را برای کاربران فراهم می‌کند.

کامران عزیززاده، مدیر امور نرم‌افزار شرکت سبا پردازش درباره اهمیت سامانه جامع تصدیق هویت (avaCAS) گفت: امروزه سازمان‌های مالی و غیرمالی به مشتریان خود سرویس‌های مختلفی پیشنهاد می‌کنند که هر یک نیاز به تصدیق هویتی قابل اطمینان و انعطاف‌پذیر دارد.
وی افزود: تصدیق هویت کاربران در فضای مجازی، ابتدایی‌ترین و در عین حال الزامی‌ترین ابزار مورد نیاز هر سامانه است. سازمان‌های مالی از جمله بانک‌ها به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند که از طریق کانال‌های گوناگون الکترونیکی مانند تلفنبانک، موبایل بانک، اینترنت بانک، SMS بانک و مواردی از این قبیل، حساب‌های مالی خود را بررسی و همچنین نسبت به انجام تراکنش‌های مالی خود به صورت غیرحضوری اقدام کنند.
عزیززاده گفت: برای برآورده کردن نیازهای مشتری باید کانال‌های بیشتر ارایه سرویس و متدهای تصدیق هویت متنوع و قابل اطمینان به کار گرفته شود که مستلزم صرف هزینه زیادی است، زیرا که هر سامانه نیازمند نوع خاصی از تصدیق هویت کاربران است. علاوه بر این، افزودن بخش‌های امنیتی به این سامانه‌ها نیز نیازمند صرف هزینه زیاد مالی و زمانی است. وی در مورد امکانات و قابلیت‌های این سامانه گفت: avaCAS این امکان را فراهم می‌کند که چندین نرم‌افزار توسط یک سرور مرکزی به سیستم تصدیق هویت قابل اعتماد و انعطاف‌پذیر که نیاز امنیتی آنها را بر آورده می‌کند مجهز شوند. با این کار امنیت کلی سامانه‌های کاربردی نیز مطلوب‌تر از هر زمان می‌شود.
به گفته وی، مواردی همچون افزایش ضریب اطمینان نرم‌افزارهای کاربردی سازمان، تمرکز نظام تصدیق هویت برای سیستم‌های مجزا در سازمان، قابلیت انتخاب روش تصدیق هویت بر اساس نوع کانال ارتباطی، قابلیت انتخاب روش تصدیق هویت بر اساس کاربران، قابلیت انتخاب روش تصدیق هویت بر اساس سامانه‌های کاربردی، پشتیبانی از تعداد بالای کاربران هم‌زمان، پشتیبانی از تعداد بالای سامانه‌های کاربردی فعال به صورت هم‌زمان و پشتیبانی هم‌زمان از روش‌های مختلف تصدیق هویت PKI، OTP و Biometric از جمله وجوه تمایز این محصول با محصولات مشابه است. عزیززاده همچنین تاکید کرد که تاکنون سامانه‌ای در کشور با این مشخصات طراحی و پیاده‌سازی نشده و این سامانه می‌تواند با صرف هزینه و مدت زمان کمتر، پاسخگوی نیازهای امنیتی سرویس‌های گوناگون بوده و به صورت هم‌زمان امکان بهره‌گیری از روش‌های متنوع و متفاوت تصدیق هویت را فراهم سازد. توسط avaCAS سرورهای سرویس‌دهنده از کلمه عبور مشتریان آگاهی ندارند و به همین ترتیب سرور avaCAS از اینکه کدام مشتری دارای چه شماره حسابی است و یا چه تراکنشی را انجام می‌دهد، بی‌خبر است.به گفته وی بانک‌های تجارت، کشاورزی، رفاه کارگران و سامان از جمله کاربران و استفاده کنندگان از avaCAS هستند.

🌏منبع خبر: روزنامه فناوران اطلاعات